Що таке булінг та які його причини

   Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.

  Кривдники можуть знайти безліч причин, щоб цькувати дитину: зовнішність, що не вписується у загальноприйняті рамки, поведінка, думки, які не збігаються з думкою більшості, тощо.

  Яскравими прикладами булінгу є словесні образи, навмисне неприйняття дитини до колективу, шантаж і навіть побиття.

Частіше за все люди, що цькують, вважають, що це смішно і в цьому немає великої проблеми чи трагедії, а також, що дорослі не будуть звертати на це уваги.

Як відрізнити булінг та сварку між дітьми?

  Булінг супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, дражнять, залякують, шантажують, б’ють, псують речі, бойкотують, розповсюджують плітки, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах. 

  В ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують та ті, хто спостерігають.

  Якщо булінг відбувся, він може повторюватися багато разів.

 

Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства»

Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція “16 днів проти насильства”, яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. 

  Дати проведення акції є символічними. Вони створюють своєрідний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства, боротьби зі СНІДом, рабством та дій щодо захисту прав людини. 

 В цьому році, уже традиційно, педагогічний колектив та здобувачі освіти Шполянського ліцею № 3 долучаються до участі у  Всеукраїнській кампанії «16 днів проти насильства». 

План заходів в рамках Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства» 

Порядок подання та розгляду заяв

про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти

1.      Заяву про випадки булінгу у закладі освіти має право подати будь-який учасник освітнього процесу.

2.      Заява подається керівнику закладу освіти відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

3.      Здобувач освіти, який став свідком булінгу у школі, зобов’язаний повідомити про це вчителя, вихователя, соціального педагога, психолога або безпосередньо керівника закладу освіти.

4.      Педагог або інший працівник закладу освіти, який став свідком булінгу або отримав повідомлення про факт булінгу від здобувача освіти, який був свідком або учасником булінгу, зобов’язаний повідомити керівника закладу освіти про цей факт.

5.      Керівник закладу освіти має розглянути звернення.

6.      Керівник закладу освіти створює комісію з розглядів випадків булінгу,  яка з’ясовує обставини булінгу.

7.      Якщо випадок цькування був єдиноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу.

8.      Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9.      Здобувач освіти може звернутись на гарячу лінію ГО «Ла Страда-Україна» з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей; до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді; Національної поліції України; Центру надання безоплатної правової допомоги. Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Керівник закладу освіти має розглянути таке звернення та з’ясувати всі обставини булінгу.

 

                                                                                                               Директору

                                                                                                          (назва закладу освіти)

                                                                                                           ____________________________

                                                                                                              (ПІБ учня/учениці, клас)

                                                                                                       Адреса фактичного проживання

                                                                                                               Контактний телефон

 

Заява

    Я, (ПІБ  учня/учениці, вказати клас), повідомляю, що учень або учні (вказати ПІБ учня/учнів, клас) мене…(ображає/ображають, б’є/б’ють, псує/псують мої речі, інше). Це виражається в тому, що мене…(перерахувати види образ, цькувань, які були застосовані).

    Прошу допомогти у вирішенні даної ситуації, що склалася.

 

          Дата                                                                                                                                  Підпис                 

 

*зразок заяви про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти  для учнів та батьків 

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти

та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

1.    У день подання заяви видається наказ по закладу освіти про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

2.    Створюється комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) (далі – Комісія) зі складу педагогічних працівників (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьків постраждалого та булера, керівника закладу освіти та скликається засідання.

3.    Комісія протягом 10 днів проводить розслідування та приймає відповідне рішення:

-        якщо Комісія визнає, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять системний характер, про це повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна превенція) та Служба у справах дітей;

-        якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згоден з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції  України із заявою.

4.    Рішення Комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів Комісії.

5.    Кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), за наявності — спостерігачі зобов’язані виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.

    Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу (Кодекс України про адміністративні правопорушення)

    Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

    Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

    Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

    Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

    Якщо правопорушення вчинили неповнолітні до 16 років, штраф сплачуватимуть батьки.

 

Телефони довіри

 

 Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

 Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000

 Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335

 Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20

 Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75

 Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103

          Національна поліція України 102