Скарлатина

01.05.2025 15:32

Скарлатиною називають інфекційне захворювання, що протікає в гострій формі і характеризується точковим висипом, запаленням в горлі, загальною інтоксикацією організму. Ознаки скарлатини у дітей завжди яскраво виражені. Але якщо інфекція протікає приховано або без інтенсивних проявів та пацієнту не надано лікування, можливі серйозні ускладнення.

Як передається хвороба

Джерело інфекції – людина, яка хворіє на скарлатину або є носієм стрептококів. Інкубаційний період скарлатини в середньому триває близько 10 днів, інфікована людина становить небезпеку для оточення протягом 15-20 діб після появи перших ознак у випадку, якщо ця людина не отримала лікування.

Скарлатиною також можна заразитися:

· повітряно-крапельним шляхом;

· через іграшки і побутові предмети;

· через продукти харчування.

Клінічні прояви

Захворювання завжди починається гостро:

· раптово піднімається температура тіла до 39 градусів і вище;

· дитина скаржиться на сильний головний біль і нудоту;

· хворий не може ковтати їжу (ріжучий біль в горлі).

На третю добу після перших проявів захворювання на тілі з'являється дрібний висип, що інколи характеризується сильним свербіжем. Знаючи, як виглядає висип при скарлатині, можна вжити термінових терапевтичних заходів. Він «накопичується» в природних складках у вигляді червоних смуг. Потрібно уважно дослідити пахові складки, пахвові западини і ліктьові згини, у цих зонах найчастіше і з'являється висип. На дотик шкіра з висипанням стає надмірно сухою, грубою і нагадує дрібний наждачний папір. Висип може уражати все обличчя, скроні й лоб, все тіло. Чистий носогубний трикутник є характерною ознакою інфекції.

Язик хворого на скарлатину теж змінюється, стаючи малинового кольору з набряклими, опуклими сосочками. Вся слизова ротової порожнини запалюється і набуває червоного відтінку, на мигдаликах може бути гнійний наліт.

Тільки через чотири дні (допускається збільшення / зменшення цього терміну на день) шкірні покриви бліднуть, починається активне лущення вогнищ висипів – шкіра знімається «панчохою», особливо на долонях.

Лікування і профілактика скарлатини

Скарлатина лікується антибіотиком, який має призначити дитині лікар. Антибіотик повинен прийматись не менше 10 днів. Для полегшення загального стану здоров'я додатково рекомендовано: часте рясне пиття, за потреби жарознижувальні засоби.